16.11.2019 | Koncert „SAMETOVÝ PERMONÍK“

V sobotu 16.11.2019 v 17:00 v  evangelickém kostele v Orlové se uskuteční koncert

SAMETOVÝ PERMONÍK

Koncert se koná u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce

Účinkuje: Koncertní sbor Permoník a Mužský komorní sbor Permoník

Vstupné: 220 Kč. Předprodej vstupenek probíhá v MIC Orlová (Městská knihovna)

Výtěžek koncertu je určen na projekt: Obnova varhan v evangelickém kostele v Orlové.

Koncert pořádá Nadační fond Přátel kulturní památky Kostel SCEAV v Orlové

za podpory Města Orlová.

Koncertní sbor Permoník je pomyslným vrcholem Sborového studia Permoník. Nejen karvinskou kulturní scénu obohacuje od roku 1966, kdy jej založili manželé Eva a Ivan Šeinerovi. Na koncertech, festivalech a soutěžích doma i v zahraničí propaguje především vynikající českou soudobou tvorbu. Přesto se nezaměřuje na úzce vymezený hudební žánr nebo slohové období.

Bravurní výkony jej dovedly na nejvýznamnější světová pódia. Zpíval ve známých koncertních síních Evropy, Japonska, USA i Austrálie; na příklad v sále Kapely v Petrohradu, v Národní opeře ve Varšavě, v Koncertních sálech v Shizuoce a Fuji, dvakrát v newyorské Carnegie Hall nebo v Sydney Opera House. Nevynechal ani česká pódia mezinárodního významu, jako Dvořákovu síň v Rudolfinu nebo Smetanovu síň Obecního domu v Praze. Značnou část svého repertoáru zaznamenal na 16 CD ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava.

Na koncertech v Evropě od Švédska po Řecko a od Anglie po Rusko, v Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Austrálii i USA se Permoník snaží o naplnění svého motta, totiž že zpívání je radost.

Sbormistryní je Martina Juríková, na klavír doprovází Hana Šobrová.

Mužský komorní sbor vznikl v roce 2013 z bývalých členů Koncertního sboru Permoník. Navštěvují jej mladí muži ve věku 14 až 20 let, kteří se scházejí na dělených a celosborových zkouškách.
I přesto, že Mužský komorní sbor vznikl teprve nedávno, podařilo se jeho členům získat vítězství na španělské sborové soutěži Golden Voices of Montserrat, účastnit se světové sborové soutěže v jihokorejském Busanu nebo vystoupit na koncertech v Německu, Polsku a Rakousku. Stěžejní část koncertů tvoří vystupování spolu s Koncertním sborem Permoník. Pánové jsou ale také pravidelně zváni k účinkování na vernisážích, plesech a dalších akcích.
Repertoár sboru je široký, od klasické hudby přes lidovou tvorbu až k muzikálovým melodiím. Nedílnou součástí nácviku jsou odborná víkendová soustředění a letní týdenní soustředění společně s Koncertním sborem Permoník.

Sbormistryní je Dominika Škrabalová, na klavír doprovází Hana Šobrová, příležitostně i sborista Vojtěch Kuchař.