Koncert DESHANE

Koncert DESHANE 13V závěru školního roku ve čtvrtek 30.6.2016 uspořádal Nadační fond Přátel kulturní památky Kostel SCEAV v Orlové výjimečný koncert, a to hudebního uskupení DESHANE. Je to nejnovější projekt norské jazzové zpěvačky Ane Bjerkan a českého Dua Deši (Eva Pilnaj Žižkovská – klarinet, sax a Lukáš Pilnaj – didgeridoo, zpěv).

Byli označeni za objev roku na Litoměřickém kořenu 2015. Styl ale není jednoduché určit. Hudba je nesena australským didgeridoo, zpěvačka je inspirovaná norským folklorem, jazzem, ale i popem, klarinet obměňuje zacyklené motivy, zkrátka „tradice se tu proplétá s moderním zněním“ (Czech it, Alterecho). Vzniká tak unikátní hudební fúze tkaná z downtempových vzdušných rytmů didgeridoo, architektonicky klenutých klarinetů a krystalicky čistého zpěvu s kořeny norského folklóru. V roce 2015 vydali své debutové album Kopsloin.

To jsou však pouze hlavní znaky hudby, která nás na koncertě čekaly. Deshane je místo plné fantasie a barev, kde rozhodně neplatí, že tři lidé rovná se tři hudební nástroje nebo tři přístupy k hudbě. Místo, kde se potkává víc než tři světy, kde neplatí kategorie pozemských živlů a kde kreativita nemá žádné hranice.

Fotografie z koncertu najdete zde.