Návštěva partnerského sboru ECAV v Richvalde (SK)

Návštěva Richvaldu 2014 26Ve dnech 12. -14.9.2014 se uskutečnila dlouho připravovaná návštěva partnerského sboru ECAV v Richvalde (SK). Vyrazili jsme směrem na Východní Slovensko. Cesta to byla dlouhá, ale zážitky prožité během cesty a konečně i cíl, lehce smazal z povědomí, že jmse absolvovali takovou cestu.

Nejprve jsme navštívili jeden z Artikulárních kostelů ve Svätom Kríži. Tento výjimečný dřevěný kostel, původně postavený bez jediného kovového hřebíku, byl přestěhován kvůli stavby přehrady. Poté jsme vystoupali na Lubovnianský hrad a k večeru jsnme již dorazili k našim hostitelům. Velmi krásně jsme byli přijati a ubytováni v rodinách členů sboru.

V sobotní den jsme vyrazili do Bardejova. Zde jsme měli skvělého průvodce – pastora Marka Cingeľa. Provedl nás historickou částí města. Prohlídli si evangelický kostel v Bardejove a vstoupili do velmi zachovalé židovské synagogy. Všechno, co jsme viděli se nedá ani slovy vypovědět. Veškerý připravený program pro nás a přijetí, kterého se nám dostalo, bylo skvělé.

Večer patřil přátelskému setkání obou sborů, kdy jsme mohli prožít příjemnou chvíli se soutěží. V neděli jsme se účastnili bohoslužeb v kostele. Pastor pronesl své kázání a při té příležitosti daroval sboru dar na upomínku našeho partnerství – hornický kahan. Pobohoslužbách pokračoval program v rámci sborového dne se společným obědem a hrou.

Byly to krásné chvíle a těžko se nám vracelo. Proto jsme prodloužili naši společnou chvíli ještě návštěvou dřevěného kostela v Hervartove.

Pak už nezbývalo nic jiného než vyrazit domů.

Velký dík za připravený zájezd patří kurátorovi Pavlu Bužkovi!

Fotografie za kce jsou zde.